Feed on
Posts

Cuda ze śmieci

Idąca w zdumiewającym tempie produkcja odpadków na globie jest krytycznym szkopułem z jakim uporać winna się cała populacja Ziemi. Jako państwa rozwinięte popadliśmy w swoje sidła ponieważ to u nas wytwarzanie śmieci jest największe. Nasz kraj nie lokuje się ciągle w czołówce ogólnoświatowej pod względem wytwarzania śmieci gdyż w naszym państwie rocznie na osobę przypada około 300 kilogramów śmieci podczas kiedy średnio w Europie suma ta stanowi 500 kilogramów śmieci na obywatela.

Odpady są pewnie pojedynczym tworem człowieka, za którego pozbycie się jest on zdolny dopłacić. Z tego powodu istotne uznanie mają wszelkie koncepcje, która przyczyniają się do zahamowania problemu odpadów. Nadzwyczaj istotne jest przetwórstwo surowców z recyklingu, dzięki czemu da się wygospodarować niesamowite zapasy surowców i energii. Natomiast w środowisku ekologicznym ożywia się tendencja na tzw. upcykling. Termin ten używa się do określenia wykorzystywania odpadów na produkty o znaczniejszym statusie niżby półprodukt, z jakiego są zrobione (w rozróżnieniu od odzysku, gdzie chodzi o powtórne przetworzenie). Popularność upcyklingu dało by się porównać do szukania kamienia filozoficznego, jaki miał dopomóc magom odmieniać podrzędne minerały w złoto. Podobnie jest z upcyklingiem. Zużyte śmieci przeobrażane są w wartościowe produkty, za które ludzie są chętni wydać sporo więcej niż wart jest materiał do ich wytworzenia.

82meble-z-palet.jpg

Typowym modelem takiego kierunku są meble skonstruowane z palet z drewna (zobacz także: http://interiordesign.plejada.info.pl/post/ekologiczne-meble/). Paleta drewniana posiada pewien cykl życia, natomiast po jego zrealizowaniu kończy jako prefabrykat do renowacji następnej palety bądź także przerabiana jest na opiłki, ewentualnie służy do ocieplania. Jednakże liczni konstruktorzy mebli na całym świecie zauważyli, że jest to dobry surowiec na meble, szczególnie w związku z popularnością kierunku industrialnego w dekorowaniu wnętrz, jaki aktualnie znajduje duży poklask. Tego typu palety w dłoniach sprawnego wykonawcy obracają się w stylowe sprzęty, które mogą kosztować duże sumy pieniędzy.
Jako drugi dowód mogę przytoczyć rzeźby wytworzone ze zużytych opon. Półprodukt, którego przetworzenie jest niebywale kłopotliwe może zamienić się w swoiste studium twórczości szukane przez bogate jednostki.